. Rakousko - Alpy

Rakousko - Alpy

          Rakouské Alpy jsou pro nás nejbližší hory, kde se již můžeme setkat se vším, co patří ke skutečným velehorám - s ledovci, s řídkým vzduchem ve vyšších nadmořských výškách, s divokými řekami.... Nepochybuji o tom, že mnoho z Vás již Alpy navštívilo několikrát tak jako já.

          Zpočátku jsem se s nimi seznamoval opatrně při víkendových návštěvách, později jsem přešel k několikadenním pochodům a v roce 1995 jsem si poprvé vyzkoušel sjíždění alpských řek na raftu a na oblíbené nafukovací kánoi Pálava. I když právě akce s Pálavou pro mě málem neskončila dobře, přece jen se do Rakouska rád vracím. Tak to bylo i v loňském roce, kdy jsem se s kamarády Mírou Douskem a Radkem Skoupým rozhodli, že se pokusíme o výstup na nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner.

          Počasí nám zpočátku nepřálo, hned třetí den našeho pobytu se přihnala silná vichřice a i když nepadal sníh, byli jsme odsouzeni strávit dvě noci v bivakové boudě, ke které jsme se naštěstí dostali ještě těsně před začátkem bouře. Řeknu Vám, noc strávená v plastové krychli, stojící na okraji propasti, a kymácející se pod nápory větru, nepatří k zážitkům, které by člověk musel zažívat každý den. Naštěstí stavitelé bivaku zřejmě znali své řemeslo dobře, takže bouda vydržela a my jsme se mohli třetí den vydat přes ledovce k vrcholu Grossglockneru. Podařilo se nám ho dosáhnout za relativně příznivého počasí a za svojí snahu jsme byli odměněni nádherným rozhledem z jeho vrcholu. Snímky z tohoto výletu si můžete prohlédnout na následující fotostránce .

          Chtěl bych jen upozornit - i když Alpy patří k hojně navštěvovaným horám a jsou tím pádem v letní i v zimní sezéně relativně přelidněné, nic to nemění na skutečnosti, že se jedná o velehory a při jejich návštěvě je nutné zachovávat všechna bezpečností pravidla. Ledovec zůstane ledovcem, i když po něm přešlo před Vámi plno lidí. I prošlapaný ledový mostík přes ledovcovou trhlinu se může zřítit a pokud nejste jištěni lanem, je s Vámi pravděpodobně konec. Proto mě neustále překvapují lidé, kteří tam po ledovcích běhají bez jištění, bez pořádného vybavení atd. atd. A můžu Vám říci, že jsme se tam s takovými také setkali.

          Podceňování je nejčastější příčinou smrtelných úrazú v horách. Proto na to nezapomínejte, až se zase někdy do Alp vydáte.