. Kanada

Kanada

          V Kanadě jsem z omezených časových důvodů stihl procestovat jen část Britské Kolumbie, ale i to stačilo k tomu, abych poznal, že i sem se budu chtít jednou určitě vrátit. Pominu-li totiž kanadská velkoměsta jako např. Vancouver, která se příliš neliší od amerických, je rozdíl mezi USA a Kanadou dost podstatný. (Alespoň pro mě, možná že někomu, kdo bude srovnávat pouze ekonomická hlediska, životní úroveň obyvatel apod., se nebude tento rozdíl jevit příliš markantní.)

          V čem tedy spočívá kouzlo Kanady, které tak přitahuje lidi s povahou jako mám já? Především je to nízká hustota obyvatelstva, takže stačí vyjet za město a už nemusíte mít při vystoupení z auta obavy, že Vás někdo bude upozorňovat, že se nacházíte na soukromém pozemku. Nádherně čistá jezera a křišťálové řeky, nekonečné lesy, rozlehlé horské louky plné nádherných květů...... Něco podobného, ale ve zmenšeném měřítku, můžete v Evropě zažít jen ve Skandinávii. Ale právě asi onen "velkoformátový rozsah" kanadských zážitků je to, co nás tak uchvacuje. Když se totiž po celodenním výšlapu vydrápete na vybraný vrchol a rozhlédnete se kolem, uvidíte všude jen hory a neproniknutelné lesy. V té chvíli si uvědomíte, jak jste maličcí a bezvýznamní. Možná se teď někteří z Vás cítí dotčeně, ale skutečně je to tak. Možná tady v Evropě si můžete připadat důležití, ale tam, uprostřed lesů jste jen nepatrná součást okolí, která je navíc bez výdobytků civilizace zcela bezbranná. Nejen medvědi, kterých se tu potuluje dost a jsou navíc od svých amerických kolegů, vybírajících v národních parcích odpadkové koše a auta turistů, skutečně divocí, ale i losice s mládětem pro Vás můžou znamenat smrtelné nebezpečí. Ale nemusíte jen narazit na některé z těcho zvířat, stačí jen sejít z cesty, trochu zazmatkovat a zabloudit..... Přiznejme si otevřeně, kolik z nás by dokázalo v těchto lesích přežít bez pomoci třeba jen čtrnáct dnů?

          Ale konec strašení. Kanadu můžete bez obav navštívit a pokud se budete věnovat prohlídkám nár. parků a dodržovat základní bezpečnostní pravidla, je riziko újmy na zdraví menší než při chůzi po pražských ulicích. A že je toho v Kanadě k vidění opravdu dost, se opět můžete přesvědčit z mých snímků.