. USA

USA
          Co se týče Spojených států amerických, nepovažuji za nutné se příliš rozepisovat, protože z mé zkušenosti velká část mladých lidí a turistů, kteří chtějí poznat něco jiného, zamíří právě "do Ameriky".

          Všeobecně známé poznatky s možností práce na černo, která je nezbytná pro získávání finančních prostředků, jsou dostatečným lákadlem. Za zkušenost to určitě stojí a každý, kdo to vyzkoušel, na to má vlastní názor.

          Já jsem projel USA z New Yorku přes Floridu, podél hranice s Mexikem do Kalifornie a pak nahoru až do Britské Kolumbie v Kanadě. Dá se říci, že jsem viděl ode všeho kousek. Něco mne nadchlo, jiné zase zklamalo.

          Turistika v USA se však extrémně liší od cestování v jiných zemích. Je hodně zkomercializovaná, většina národních parků je přizpůsobená pro návštěvu autem, v zemi absolutní svobody musíte počítat s různými příkazy a zákazy ( např. v některých státech si ani při 35 st. C vedra nesmíte dovolit vstoupit do supermarketu nebo benzínové stanice bez trička, jen v šortkách, protože jinak budete ostrahou vyvedeni ven, jako se to stalo mě. To víte, co kdybych "harašil"!)

          Je tu určitě plno věcí k vidění, ale musíte počítat s tím, že spolu s vámi budou tyto věci obdivovat nespočetné davy turistů, neustále uslyšíte vrčení videokamer, cvakání foťáků a obdivné výkřiky "Oh, yes!" Navíc mají Američané jednu zvláštní vlastnost - jakmile zjistí, že mluvíte jinak než anglicky, začnou se vyptávat odkud jste, jak se vám líbí v USA, jak dlouho už tu jste..... Pro člověka jako já, který má rád klid a samotu, je tento zvyk poněkud zarážející.

          Závěrem jen: pokud jste příznivcem a vyznavačem volného cestování, spaní pod širákem atd., jeďte do USA až někdy později, až zestárnete a začnete si vážit pohodlí klimatizovaných hotelů, perfektních turistických služeb a dalších podobných vymožeností vyspělé civilizace. Neboť vězte, že velká část mých snímků v USA je vyfotografována třeba ze silnice nebo z asfaltované vyhlídkové cestičky, takže i když občas mohou vypadat drsně a divoce, nepřejte si vidět to, co bylo při fotografování za mými zády - stánky se suvenýry, popcornem a zmrzlinou.