twitter  facebook  google  linkedin  rss  email

Tak trochu neznámá Praha


Ze Staroměstského náměstí ke Karlovo mostu, bez turistů

    Myslíte si, že není možné dojít ze Staroměstského náměstí ke Karlovo mostu téměř bez turistů? Opak je pravdou. Můžete jít procházkou, která je jen o padesát metrů delší, než oficiální trasa a nebudete se muset nikde tlačit. Důkazem je fotodokumentace této trasy. I po této cestě budete míjet hospody, takže bez piva, či jídla nezůstanete. Jejich seznam následuje: Pizzeria - Ristorante Giovanni, Mlejnice, U Špirků, The Margarita Bar, Restaurace V Cípu, Pivovar U Tří růží, Restaurace Zlatý Dvůr, TriCafe. Možná, že jsem na nějakou zapoměl, nechť mi prominou.

    Itinerář - seznam ulic: Staroměstské náměstí, Železná, pruchodem do Kožné ulice. Protlačíte se přes turisty v Melantrichově ulici a pokračujte průchodem na bezejmené náměstí u bývalého kostela sv. Michala. Druhým průchodem projdete na křižovatku ulic Michalskou - Hlavsova. Hlavsovou jděte západním směrem (ve směru klesání). Sejděte po schodech a projděte průchodem. Bohužel musíte jít několik desítek kroků Jilskou ulicí, pak zabočte do Jalovcové. Až ji projdete, jděte jižním směrem 50 metrů Husovo ulicí a pak zabočte do Zlaté. Nenechte se mýlit, že průchod nikam nevede. Opak je pravdou. Přetněte Liliovou a pokračujte kolem Pražská křižovatky (býv. kostel sv. Anny). Vyjdete na Anenském náměstí. Pak už stačí projít Keplerevo průchodem do Karlovy ulice a ke Karlovo mostu to máte 50 metrů.

 Staroměstské náměstí  Staroměstské náměstí  Staroměstské náměstí, Praha  Karlův most  Fotodokumentace trasy    Neznámá Praha - Pařížská ulice trochu jinak

   Procházely jste se někdy po starém městě. Vyhýbaly jste se davům turistů. Možná, že jste se ani nepodívaly výš, než je horní okraj výlohy obchodu. Bývaly doby, že jsem někam pořád pospíchal a spousta věcí mi unikala. Jedno odpoledne jsem si udělal čas a během dvou hodin jsem nafotil několik snímků z centra Prahy. Takže teď se v klidu a pohodě můžete podívat na jednu nádhernou ulici v samém centru. Věřte mi, někdy stojí za to zvednout oči o kousek výš. Víte, většinou je problém, tyhle skvosty vyfotit. Oni je totiž po půlku roku, zakrývají větve stromů. Takže, tentokrát to bylo na hraně, ale povedlo se to.

 Fotodokumentace trasy    Neznámá Praha - ulice Na Poříčí

   Tentokrát se projdeme po hodně rušné ulici, dokonce ve všední den odpoledne. Nepotkáte tu turisty, ale obyčejné lidičky pospíchající z práce a nebo na nákup. Věřte mi, přesto to stojí za pokoukání. Jen to chce mít trochu času a nebo, když je mizerně a zima, sednout si před monitor a vychutnat si to v klidu doma. Možná, že tehle způsob je příjemnější v tom, že si nemusíte brát s sebou dalekohled. Většina skvostů je totiž normálním okem neviditelná. Popisky u obrázků, (no vždyť to nejsou fotografie) nejsou z mé hlavy, ale většinou z knihy od Pavla Novotného "Petrská čtvrť - dům od domu". Předem upozorňuji, že v popisku je jen minimum toho, co k uvedenému domu uvádí autor knihy.

 Fotodokumentace trasy    Neznámá Praha - náměstí Republiky

   Takže, tentokrát hurá mezi turisty a postávající všudypřítomné taxikáře. Je opět všední den, tentokrát je středa 14.2.2018 kousek po poledni. Dnešní procházka bude velice krátká. Obejdeme jedno náměstí a podíváme se na výzdobu domů, které tu stojí. Až na jeden, je jim víc než sto let. Přiznám se, že se na ty obrázky podívám radši, než v realu. Dneska jsem chodil s hlavou zakloněnou nahoru, přes tři hodiny. Popisky jsou částečně přejaté z Wikipedie a zbytek dohledán z různých pramenů (různí průvodci Prahou). Takže se podíváme na Obecní dům, Prašnou bránu a západní část náměstí Republiky včetně soch u vchodu do kostela sv. Josefa.

 Fotodokumentace trasytwitter  facebook  google  linkedin  rss  email

© ®  studio 1jv