twitter  facebook  google  linkedin  rss  email     

Videa


    Praha bez turistů. Neděle 15.3.2020  20,55-21,40

     Pojďte se mnou projít, po noční Praze. Byla to Praha duchů. Netušil jsem , že to bude poslední noc, bez roušek a už vůbec jsem netušil že to všechno, bude takhle dlouho trvat. Mao Ce-tung, kdysi dávno řekl, tuším že to bylo v roce 1975, že Čína, jednou změní svět. Jak je vidět, povedlo se jim to skutečně dokonale.    Praha bez turistů. Neděle 15.3.2020  13,45-14,50

     Pojďte se mnou projít, či vlastně projet po Praze. Nikdo z nás ještě nevěděl, co se stane za osm hodin. Chtěl jsem natočit Prahu bez turistů, ale že to bude osm hodin před vyhlášením karantény, to jsem netušil.    Praha plná turistů. (14 dní před koronavirem).

     Projdeme se po Praze ze Staroměstského náměstí na Kampu a zpět. Uvidíme tuto část cesty očima turistů. Natočil jsem to jako dokument, a rozhodně jsem netušil, že to bude, jeden z posledních dnů, kdy Praha bude ještě plná (tedy relativně plná) turistů. Vybral jsem si dobu, kdy se po Karlovo mostě ještě dá projít a nemusíte se tam tudy jen posunovat. Je to tedy skutečně dokument se vším všudy. Po cestě kudy jsem šel, jsem slyšel většinou italštinu. Osobně pro mě pak, bylo poněkud flustrující, když předseda vlády pro nás vlastně zavedl zákaz vycházení a po Praze brouzdalo tisíce turistů z Itálie o těch z Číny nemluvě o čemž se můžete v tom videu, bez problémů přesvědčit. To jen tak na okraj.     Rekonstrukce tramvajové trati v ulici Na Poříčí.

     Pár záběrů z rekonstrukce tram trati v ulici Na Poříčí a několik dalších záběrů, z naprosto přecpané Poříčské křižovatky (09/2019).
    Pohyblivá hlava Franze Kafky.

     Jen kousek od Václavského náměstí je zajímavost, kterou by jste si neměli nechat ujít. Pohyblivá hlava Franze Kafky od Davida Černého, váží 39 tun. Věřte mi, je to úchvatný pohled. (1/2020)
    Místo kde stávalo nádraží Praha Těšnov, dále kostel sv. Petra a jeho zvonice.

     Podíváme se společně na místa, kde stávalo nádraží Praha Těšnov, první i druhá Poříčská brána. Projdeme bývalou obchodní pasáží, dnes je to jen průchod o kterém moc lidí neví. Navštívíme okolí kostela sv. Petra Na Poříčí a podíváme se, jak vypadá Petrská věž, což je zvonice, která patří ke kostelu. Vnitřek zvonice je v následujícím videu.


    Kostel sv. Petra a jeho zvonice.

     Pojďte se mnou navštívit Petrskou věž a kostel svatého Petra Na Poříčí. Pokud by se Vám zdálo, že vnitřek věže je naprosto černý, nedivte se. Za dobu své existence třikrát vyhořela.
   Novoměstská vodárenská věž, a elektrárna na Štvanici.

     Podívejte se se mnou na Novoměstskou vodárenskou věž. Podíváme se také na parkoviště, nad Těšnovským tunelem (mistní mu dodnes říkají, Husákovo ticho). V druhé části si prohlédnout alespoň zvenku, vodní elektrárnu na Štvanici. Je mě líto, že jsem bohužel nestihl prohlídku uvnitř. Pamatuji si původní soustrojí jako kluk. Podíváme se na místo, kde stál první zimní stadion v Praze. Na závěr, ještě navštívíme málo známou výzdobu graffiti, pod nájezdem na sj. magistrálu.


   Automobilové muzeum v Mulhouse.

     Podíváme se do jednoho muzea. Není v Praze, ani v České republice. Leží na pomezí Německé spolkové republiky a Francie. Tedy správně je ve Francii, 600 metrů od NSR. Tedy, přibližně 700 kilometrů od Prahy se tam nachází exkluzivní sbírka více než 400 historických aut, které málem padly za oběť stávce francouzských dělníků. Naštěstí, zvítězil zdravý rozum, a tak dnes můžeme obdivovat, práci našich předků. Pro mě je fascinující, prohlížet si vozidla z jak já říkám, dřevní doby automobilismu ( je to neuvěřitelné, ale první karoserie aut, opravdu těch prvních, byla většinou ze dřeva ).


   Průchod ze Spálené ulice do ulice Opatovické.

    Podíváte se se mnou, na jeden z mnoha málo známých průchodů v Praze. Tenhle je z křižovatky ulic Spálená - Lazarská a ústí do ulice Opatovické. Ani z jedné strany, to nevypadá na průchod. Ze Spálené ulice, je to vchod do domu, a z Opatovické, jako vjezd do skladu. Je to téměř neskutečné, ale před léty, když jsem tudy chodil, protahoval jsem se mezi vozíky, které byly plné tiskovin.


 Ze Staroměského náměstí ke Karlovo mostu, bez turistů

    Myslíte si, že není možné dojít ze Staroměstského náměstí ke Karlovo mostu téměř bez turistů? Opak je pravdou. Můžete jít procházkou, která je jen o padesát metrů delší, než oficiální trasa a nebudete se muset nikde tlačit. Důkazem je video této trasy. I po této cestě budete míjet hospody, takže bez piva, či jídla nezůstanete. Jejich seznam následuje: Pizzeria - Ristorante Giovanni, Mlejnice, U Špirků, The Margarita Bar, Restaurace V Cípu, Pivovar U Tří růží, Restaurace Zlatý Dvůr, TriCafe. Možná, že jsem na nějakou zapoměl, nechť mi prominou.

    Itinerář - seznam ulic: Staroměstské náměstí, Železná, pruchodem do Kožné ulice. Protlačíte se přes turisty v Melantrichově ulici a pokračujte průchodem na bezejmené náměstí u bývalého kostela sv. Michala. Druhým průchodem projdete na křižovatku ulic Michalskou - Hlavsova. Hlavsovou jděte západním směrem (ve směru klesání). Sejděte po schodech a projděte průchodem. Bohužel musíte jít několik desítek kroků Jilskou ulicí, pak zabočte do Jalovcové. Až ji projdete, jděte jižním směrem 50 metrů Husovo ulicí a pak zabočte do Zlaté. Nenechte se mýlit, že průchod nikam nevede. Opak je pravdou. Přetněte Liliovou a pokračujte kolem Pražská křižovatky (býv. kostel sv. Anny). Vyjdete na Anenském náměstí. Pak už stačí projít Keplerevo průchodem do Karlovy ulice a ke Karlovo mostu to máte 50 metrů.


    Pařížská ulice trochu jinak

   Procházely jste se někdy po starém městě. Vyhýbaly jste se davům turistů. Možná, že jste se ani nepodívaly výš, než je horní okraj výlohy obchodu. Bývaly doby, že jsem někam pořád pospíchal a spousta věcí mi unikala. Jedno odpoledne jsem si udělal čas a během dvou hodin jsem nafotil několik snímků z centra Prahy. Takže teď se v klidu a pohodě můžete podívat na jednu nádhernou ulici v samém centru. Věřte mi, někdy stojí za to zvednout oči o kousek výš. Víte, většinou je problém, tyhle skvosty vyfotit. Oni je totiž po půlku roku, zakrývají větve stromů. Takže, tentokrát to bylo na hraně, ale povedlo se to.twitter  facebook  google  linkedin  rss  email


© ®  2019 - 2020  studio 1jv